پلتفرم متن باز DevOps

عملکرد پلتفرم DevOps به چه شکل است و چه مزایایی دارد؟

عملکرد پلتفرم DevOps به چه شکل است و چه مزایایی دارد؟

عملکرد پلتفرم متن باز DevOps

 

پلتفرم DevOps یک برنامه یکپارچه است که تمام بخش های پروسه DevOps (از مرحله ایده پردازی گرفته تا مرحله انتشار نهایی) را به وسیله یک tool یا ابزار بهم مرتبط میکند. تا همه ی اعضای تیم (از مدیر پروژه گرفته تا ops های حرفه ایی) بتوانند در روند و پروسه توسعه نرم افزار، سهیم شوند و برای بالا بردن سرعت release یا انتشار نرم افزار به صورت یکپارچه با یکدیگر همکاری کنند. به طور کلی می توان گفت DevOps یک پلتفرم متن باز است که شامل تمام افراد و ابزارهای لازم  برای ساخت نرم افزار، و همچنین باعث صرفه جویی در زمان و تحویل سریعتر پروژه نیز میشود.

این پلتفرم به تمام کسانی که در روند توسعه پروژه دست دارند یک مکان برای برقراری ارتباط، همکاری، جمع آوری داده و آنالیز نتایج اختصاص میدهد تا دیگر هیچ عمل hunting  ایی، برای اطلاعات و خارج شدن از حلقه باقی نماند.

DevOps تمام issue های مربوط به maintenance ، sprawl و integration ابزارها را از بین میبرد و یک source of truth، برای ساده تر کردن پروسه ی توسعه فنی آماده میکند که تاثیر بسیار زیادی در روند انجام کارها دارد.

 

مزایای استفاده از پلتفرم DevOPs

 

 

 

استفاده ی آسان

 

با توجه به اینکه تمام فعالیت ها از بررسی کدها گرفته تا تست خودکار، مدیریت و نظارت بر روی عوامل مختلف در این پلتفرم بصورت یکپارچه انجام میشود استفاده از آن بسیار راحت و آسان است و به راحتی میتوان به آنها دسترسی مستقیم داشت.

 

 

Better collaboration

همکاری بهتر

 

اعضای تیم به طور دقیق متوجه میشوند که با توسعه نرم افزار ، چرخه انتشار و بازخورد مشتری چه اتفاقی خواهد افتاد. همچنین تیم های نرم افزاری ارتباطات اشتباه کمتری خواهند داشت.

 

 

Safer code

 

کد با امنیت بیشتر

 

قابلیت مشاهده و ردیابی از ویژگی های اصلی DevOps  است چون همه چیز به صورت یکجا در یک مکان قرار گرفته و این ویژگی عیب یابی کردن برنامه را بسیار راحت میکند .

 

 

Performance monitoring

 

 

نظارت بر عملکرد

 

در پلتفرم DevOps تیم ها به جای حدس زدن درباره نحوه عملکرد نرم افزار به نتایج اصلی آن در دنیای واقعی فکر میکنند و آن را توسعه میدهند.

 

 

Fewer compliance headaches

 

زحمت کمتر در انطباق

 

وقتی وارد پلتفرم DevOps میشوید، تمام مواردی که نیاز به ضبط و ردیابی دارند به صورت خودکار کنترل میشوند.

 

 

Less technical debt

 

کمترین شکست فنی

 

با استفاده از DevOps حتی افرادی که کارشان توسعه برنامه نیست، میتوانند کارهایی که اعمال کرده اند را با کمترین مشکلات فنی مشاهده کنند.

 

 

 

صرفه جویی در زمان و هزینه

 

پلتفرم DevOps ابزارهای کمتری برای خرید ، یکپارچه سازی ، به روز رسانی و نگهداری دارد که این موضوع باعث صرفه جویی در زمان و هزینه های  تیم میشود.

 

چگونه بفهمیم که تیم ما آمادگی استفاده از مزایای پلتفرم متن باز DevOps را دارد یا ندارد؟

 

در ابتدا 6 مورد زیر را بررسی و تحلیل کنید:

 

۱- آیا از روند کار تیم خود آگاه هستید؟ توجه داشته باشد اگر شما در جریان روند کار تیم خود نباشید، خروجی عملکرد تیم را نمی بینید و نمی دانید که چه کاری درست انجام شده و چه کاری غلط. در این صورت شما و تیمتان در حال از دست دادن سود و مزایای پلتفرم DevOps هستید.

 

۲-داشتن فرهنگ و دانایی برای استفاده از علم و دانش در بحث استفاده و راه اندازی یک پلتفرم DevOps بسیار مهم است و شما حتما باید مطمئن شوید که اطلاع رسانی و رفتار شما در مورد پلتفرم DevOps به اعضای تیم به طور کامل و درست باشد و تیم کاملا مسلط به جریان کار این باشد.

 

۳- امنیت یک مسئله مهم برای تیم هاست که پلتفرم DevOps می تواند امنیت را برای تیم راحت کند.از جایی که تیم شما مستقر شده اطمینان حاصل کنید و مشخص کنید هدف های تیم  چیست سپس اهداف ساده تر یا کوچکتری برای دستیابی به هدف اصلی تعیین کنید.یک پلتفرم DevOps می تواند امنیت را ساده کند اما بهترین راه برای تداوم امنیت در این پلتفرم استفاده از iteration (تغییرات کوچک) می باشد.

 

۴- پلتفرم  DevOps فرصتی عالی برای افزودن برخی از فناوری های پیشرفته مانند machine learning یا هوش مصنوعی است.

 

۵- مهمترین و بهترین هدف، “minimum viable product” (حداقل میزانی که محصول رشد و ترقی دارد ) است به این معنی که محصول در بهترین زمان یا به موقع آماده است. این پلتفرم موجب میشود که تیم ها زودتر به منطق MVP دسترسی پیدا کنند و امتیاز دیگری که MVP دارد این است که تیم ها می توانند به iterate  کردن آن تا زمانی که به سطح ایده آل برسد، ادامه دهند.

 

۶- یک پلتفرم یکپارچه DevOps ، امکان مشاهده و ردیابی منحصر به فرد را در کل چرخه عمر نرم افزار فراهم می کند. بهره وری از این ویژگی و قابلیت ها جهت پیشرفت تیم شما و سایر دست اندرکاران برای توسعه نرم افزار بسیار مفید خواهد بود.

 

جهت مطالعه مطالب بیشتر در زمینه DevOps می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید :

DevOps چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ابزارهای مشهور و مهم DevOps

روندکار DevOps چگونه است و چه اصولی دارد؟

معماری DevOps و کاربرد اجزای آن

چرخه عملیات DevOps و مراحل توسعه و تولید نرم افزار

بستن