بررسی اینترنت اشیا در صنعت خرده فروشی

بررسی اینترنت اشیا در صنعت خرده فروشی های POS

بررسی اینترنت اشیا در صنعت خرده فروشی های POS

مدیریت خرده فروشی POS با استفاده از مدیریت IoT یا اینترنت اشیا

 

سیستم های خرده فروشی هوشمند نیز فراتر از پردازش معاملات هستند. آنها رفتارهای مشتریان را ردیابی و کنترل میکنند، موجودی را به روز رسانی میکنند و به فروشندگان اجازه می دهند تراکنش ها را از هر نقطه از مغازه انجام دهند.

برای مثال،قفسه ای که از آن شلوار جین خریده اید، خرید شما را ثبت می کند و آن را به سیستم موجودی پشتیبان منتقل میکند و به مدیر فروشگاه هشدار می دهد که دوباره آن را خیره کند.

به لطف اینترنت اشیا یک شبکه متصل به اینترنت، بین وسایل و موارد فیزیکی ایجاد می شود. مطمئنا تا کنون در شرایط های مختلفی قرار گرفته اید و مزایای اینترنت اشیا را به چشم دیده اید. دستگاه ههای فیزیکی که می توانند به اینترنت متصل شوند، تا سال های سال می توانند به رشد و پیشرفت خود ادامه دهند.

 

درک نقش اینترنت اشیا در سیستم های PoS

 

ردیابی الکترونیکی وسایل و اشیا، ایده ای است که به تازگی رشد کرده و تا حد زیادی میتوان آن را در نقاط خرده فروشی (POS) نیز مشاهده کرد.

نکته این است که روز به روز استفاده از تکنولوژی IoT یا اینترنت اشیا گسترده و پیچیده تر می شود. همچنین مزایای استفاده از اینترنت اشیا برای برنامه های POS و آنالیزی نیز پیچیده تر می شود.

کار خرده فروشی نیز به شدت رقابتی است. از این رو امروزه خرده فروشان با افزایش خرید های اینترنتی، سود خود را تا حد زیادی از دست داده اند. در حال حاضر فروشگاه ها باید با سایر خرده فروشان روی کره زمین رقابت کنند و حتی ممکن است مجبور شوند با نام تجاری آنلاین خود رقابت کنند. علاوه بر آن اکثر خرده فروشان مشتاق انجام هر کاری هستند که بتواند آنها در بازار رقابت بالاتر ببرد. در نتیجه POS از IoT برای افزایش درآمد فروش نیز استفاده می کند.

 

تحول دیجیتال در خرده فروشی

 

مصرف کنندگان در دوران قبل از به وجود آمدن اینترنت، مجلات مد و فشن را مرور می کردند. مواردی را دوست داشتند انتخاب و سپس برای خرید آن به فروشگاه می رفتند.

افراد و جوامع به دلیل پیشرفت های تکنولوژی در 30 سال گذشته نیز وارد عصر اطلاعات شده اند. وقتی به تاثیرات تکنولوژی های دیجیتال در زندگی خود می نگریم، به وضوح می توان تحولات آن را نسبت به سال های گذشته دید.

IoT می تواند به خرده فروشان کمک کنند تا با سرعت بیشتری نیز رشد کند.

خرده فروشان مسالح ساختمان مثل آجر به لطف قابلیت ها و ویژگی هایی مثل محاسبات edge، دید رایانه ای و آنالیز زمان واقعی نیز می توانند تجربیات جدیدی را در تجربه مصرف کنندگان مشاهده کنند.

در واقع خرده فروشان برای رقابت با تجربه مشتریان به صورت آنلاین نیز حتما به اینترنت اشیا نیاز دارند. سرمایه گذاری پایدار در استراتژی های اینترنت اشیا با حرکت صنعت خرده فروشی به سمت تحول دیجیتالی متمایز و موفقیت بلند مدت کمک می کند.

اکنون چندین سال است که IoT خرده فروشی، به چرخه تبلیغات راه پیدا کرده است. اما علاقه خرده فروشان به رقابت و توسعه نیز ذره ای کاهش نیافته است. با بازگشت همه به فعالیت های عادی، تاکتیک های اینترنت اشیا ممکن است خرده فروشان را تقویت کند و به آنها اجازه دهد تا تجربه خرید خود را بهبود ببخشند. اینترنت اشیا نیز همچنان یک نیروی انقلابی محسوب میشود تا زمانی که شرکت های خرده فروشی نیز پیگیر آن باشند و در صورت بروز بحران های مختلف نیز دست از توسعه و اقدامات خود بر ندارند.

 

چشم اندازی بر آینده تکنولوژی IoT

 

همانطور که گفتیم چندین سال است که اینترنت اشیا صنعت خرده فروشی را به طور اساسی متحول کرده است. تکنولوژی اینترنت اشیا به طور فزاینده ای برای اهداف مختلفی مثل کسب بینش در مورد رفتار مشتری و عملکرد محصول و برنامه های مربوط به کارایی عملیاتی برای فروشندگان و مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

اتخاذ تکنولوژی IoT در محل کار، نیز باعث سرمایه گذاری های قابل توجهی شده است. جالب است بدانید که صنعت خرده فروشی در بازار جهانی اینترنت اشیا، 22.36 میلیارد دلار در سال 2018 ارزش گذاری شده است. همچنین پیش بینی می شود که این سرمایه تا سال 2024 به 69.25 میلیارد دلار هم برسد!

 

استفاده از IoT Box در Odoo POS

 

محیط خرده فروشی هوشمند که مبتنی بر اتصال اینترنت اشیاست، به شرکت ها کمک می کند تا رقابت موثرتری داشته باشند. در حال حاضر سیستم فروش نقطه ای فراتر از یک ابزار پردازش پرداخت است. در واقع پایگاه داده ای از اطلاعات مشتری و سابقه خرده فروشی است. می توان POS را به IoT Box متصل کرد و آن را مطابق توضیحات قبلی پیکربندی کرد. علاوه بر آن می توان از IoT Box برای اتصال تجهیزات POS مانند چاپگرها، اسکنرهای بارکد، ترازو، نمایش مشتریان، کشوهای نقدی و پایانه های پرداخت نیز استفاده کرد.

ماژول اینترنت اشیا Odoo 14 به گونه ای افزایش یافته که امکان خودکار سازی فرایندهای موثر در صنعت تولید مثل تولید برچسب را به راحتی فراهم می آورد.

حتی اگر اکثر مردم اتصال اینترنت اشیا را به عنوان آینده تولید و مدیریت زنجیره تامین تلقی می کنند ، یکی از ساده ترین و سودمندترین کاربردهای اتصال اینترنت اشیا در نقطه فروش است.

ما می توانیم دستگاه های POS را به IoT Box متصل کرده و IoT Box را همانطور که قبلاً توضیح داده شد راه اندازی کنیم.

IoT Box ممکن است به دستگاه های POS مانند چاپگرها ، اسکنرهای بارکد ، ترازو ، نمایش مشتریان ، کشوهای نقدی و پایانه های پرداخت متصل شود.

 

مطالب مرتبط :

 

12 پلتفرم و ابزار متن باز اینترنت اشیا (IoT)

زبان اسکریپت نویسی چیست؟

آشنایی با زبان اسکریپت نویسی

 

بستن