مزایای تست خودکار اپلیکیشن های موبایل

منظور از تست برنامه موبایل چیست؟

منظور از تست برنامه موبایل چیست؟

تست اپلیکیشن موبایل

 

در حال حاضر، تلفن های همراه ابزارهایی محسوب میشوند که علاوه بر بر قراری ارتباط به صورت ساده،  امکان انجام همه کارهای اینترنتی را به کاربران خود می دهد. می توان از موبایل برای سفارش غذا، خرید آنلاین و … نیز استفاده کرد. علاوه بر موارد ذکر شده امروزه بیش از هزار برنامه یا اپلیکیشن موبایل ارائه شده است. بازار رقابت این اپلیکیشن ها تا حد زیادی در دنیای تکنولوژی سر و صدا کرده است.

 

منظور از تست برنامه یا اپلیکیشن موبایل چیست؟

 

همانطور که می دانید، رشد انفجاری در استفاده از دستگاه های تلفن همراه و توسعه موبایل ، عملیات تست را به یک مورد اساسی و الزامی برای تحویل موفق و سریع اپلیکیشن های تلفن همراه با کیفیت بالا  نیز تبدیل می کند. از این رو برنامه و اپلیکیشن های توسعه داده شده باید تست شوند و سپس در دسترس کاربران قرار گیرند.

 

چرا تست موبایل مهم است؟

 

همانطور که میبینید استفاده از تلفن های همراه روز به روز در حال افزایش است. مردم برنامه های جدید را بر اساس رتبه بندی و نیازهای روزانه خود نصب می کنند. رتبه بندی و بررسی اپلیکیشن ها به عملکرد آن برنامه بستگی دارد. بنابراین تست عملکرد برنامه ها بسیار مهم است.

موبایل ها نیز سیستم عامل های مختلفی دارند و اندازه صفحه نمایش آنها با هم متفاوت است. بنابراین، این امر باعث می شود تست نرم افزارهای موبایل، یک فرایند اجباری در فرآیند توسعه نرم افزار باشد. توسعه دهندگان نیز با به روز رسانی ماهانه برنامه ها، کاربران را سرگرم می کنند. همچنین با این به روز رسانی ها کیفیت برنامه خود را افزایش می دهند.

رفع اشکالات در برنامه ها به کاربر اطمینان می دهد که برنامه از نظر فنی مشکی ندارد و کاربر در همان لحظه اقدام به لغو نصب آن برنامه نخواهد کرد. می توان نتیجه کرفت که تست اپلیکیشن ها برای ماندن برنامه ها در بازار برنامه ها، یک امر ضروری است. با توجه به اینکه امروزه تلفن های همراه در بازار محبوب هستند، دیگر نیازی نیست که همیشه به رایانه ها و لپ تاپ ها دسترسی داشته باشیم. اکثر افراد  ترجیح می دهند از دستگاه هایی استفاده کنند که استفاده از آن راحت و همیشه در دسترس باشد. زیرا در این صورت می توانند با سرعت بیشتری کارهای خود را انجام دهند. بنابراین بسیار مهم است که برنامه و اپلیکیشن ها قبل از ارائه به بازار از همه نظر تست شوند.

 

رویداد های تست اپلیکیشن موبایل

 

در این مقاله دو مورد از مهم ترین رویداد های اپلیکیشن تلفن همراه را دنبال خواهیم کرد. این رویداد ها عبارتند از :

  • تست دستی
  • تست خودکار 

 

تست دستی اپلیکیشن موبایل

 

آزمایش دستی یک فرایند انسانی است و در آن تمرکز اصلی، تست به صورت دستی بر روی تجربه کاربران است. تجزیه، تحلیل و ارزیابی عملکرد برنامه را می توان از طریق یک واسطه انسانی انجام داد و عیب ها را کشف کرد. تست دستی اطمینان می دهد که برنامه بر اساس استانداردهای کاربر پسند، کار می کند. همچنین تست دستی عموماً یک فرآیند زمان بر است زیرا این پروسه برای فهمیدن اشکالات زمان زیادی را صرف خود می کند. بنابراین طبق قانون انگشت شست، 20 درصد از برنامه ها و اپلیکیشن ها هنگام انتشار باید با تست آلفا و بتا نیز آزمایش شوند. پس از آن به سراغ تست خودکار در یکی دیگر از قسمت های برنامه می روند.

 

تست خودکار اپلیکیشن موبایل

 

تست خودکار دومین روش برای تست اپلیکیشن و برنامه تلفن همراه است. در این فرایند، مجموعه ای از ابزارهای به صورت خودکار، اجزای مورد نظر در یک اپلیکیشن را بررسی و تست می کنند. تست خودکار 80 درصد از مراحل آزمایش را پوشش می دهد. معمولا در صنعت های پیشرفته از این تست های خودکار استقبال بینظیری نیز می شود.

 

به صورت کلی تست های خودکار یک سناریو را دنبال می کنند که در ادامه نمونه ایی از آن را بررسی خواهیم کرد: 

 

  • با توجه به سرعت پایین فرایند تست دستی و صرفه جویی در زمان، از تست های خودکار استفاده میشود.
  • موارد قابل آزمایش و تست خودکار  را با استفاده از تست اتوماسیون یا خودکار تست می کنیم.
  • عملکرد های پر کاربرد حتما باید توسط تست های خودکار، تست شوند.
  • در برنامه های یک سری آپشن و گزینه ا وجود دارد که نمی توان آنها را به صورت دستی تست کرد، از این رو حتما باید به صورت خودکار تست شوند.

 

مزایای تست خودکار موبایل

 

به صورت کلی تست برنامه تلفن همراه به صورت خودکار بسیار مفید است. می توان از مزایای آن به موارد زیر اشاره کرد:

  • تست خودکار بازده آزمون ها را افزایش می دهد.
  • استفاده از تس خودکار برای آزمایش برنامه تلفن همراه، باعث صرفه جویی در وقت زیادی می شود و همچنین می تواند موارد بیشتری را اجرا کند.
  • در فرایند تست خودکار می توان اسکریپت های تست را بارها و بارها اجرا کرد و از آنها استفاده کرد.
  • در پروسه تست خودکار، چندین دستگاه می توانند اسکریپت تست را به صورت موازی اجرا کنند.
بستن