گیت و مزایای استفاده از آن

گیت چیست و استفاده از آن چه مزایایی به همراه خواهد داشت ؟

گیت چیست و استفاده از آن چه مزایایی به همراه خواهد داشت ؟

در این مقاله به بررسی مفاهیم اولیه و پیشرفته Git و GitHub می پردازیم.

Git یک سیستم کنترل ورژن توزیع شده مدرن و پرکاربرد در جهان است. این برنامه برای مدیریت پروژه ها با سرعت و کارایی بالا توسعه یافته است.

سیستم کنترل ورژن به ما این امکان را می دهد که در همان محیط کاری و با اعضای تیم بر روی پروژه نظارت داشته باشیم و با آنها کار کنیم. مواردی که در این آموزش گفته میشود، بر روی ویندوز اجرا می شود. البته می توانید این عملیات بر رو هر سیستم عامل دیگری پیاده سازی کنید. تمامی مراحل مربوط به گیت در سیستم عامل ها مشابه بهم هستند.

 

گیت چیست ؟

 

Git یک سیستم کنترل ورژن توزیع شده منبع باز است. این سیستم برای مدیریت پروژه های کوچک و بزرگ با سرعت کارایی بالا طراحی شده است. گیت توسعه داده شده است تا کارهای مربوط به توسعه دهندگان را هماهنگ کند. کنترل ورژن به ما امکان می دهد تا با هم تیمی های خود در یک محیط کاری به طور همزمان کار کنیم.

گیت اساس بسیاری از سرویس ها مثل GitHub و GitLab است. اما می توان از گیت بدون استفاده از خدمات گیت دیگر استفاده کنیم. می توان به صورت خصوصی و عمومی از گیت نیز استفاده کرد.

Git توسط Linus Torvalds در سال 2005، برای توسعه هسته لینوکس ایجاد شد. همچنین از گیت به عنوان یک ابزار مهم کنترل ورژن برای DevOps نیز استفاده میشود.

یادگیری گیت بسیار آسان است و عملکرد سریعی دارد. این ابزار نسبت به سایر ابزارهای SCM، مثل Subversion، CVS، Perforce و ClearCase نیز برتری دارد.

 

ویژگی ها و قابلیت های Git

 

گیت ویژگی ها و قابلیت های بسیاری دارد. برخی از ویژگی های قابل توجه آن به صورت زیر است :

قابلیت های گیت

 

متن باز – Open Source

 

 • گیت یک ابزار متن باز است که با لایسنس و مجوز عمومی (General Public License) منتشر می شود.

 

مقیاس پذیر – Scalable

 

 • گیت مقیاس پذیر است. زمانی که تعداد کاربران افزایش می یابد، گیت می تواند به راحتی آنها را کنترل و بر شرایط نیز نظارت کند.

 

توزیع پذیر – Distributed

 

 • یکی از ویژگی های عالی و مهم گیت، توزیع آن است. توزیع شده به این معناست که به جای تغییر پروژه به دستگاه دیگر، می توان یک clone از کل مخزن ها ایجاد کرد. همچنین به جای داشتن یک مخزن اصلی که تغییرات را برای آن ارسال می کند، هر کاربر مخزن مخصوص خود را دارد که شامل کل سوابق پروژه است.

در واقع اعضای تیم نیازی به اتصال از راه دور به مخزن نخواهند داشت. تغییرات فقط در مخزن محلی ما ذخیره می شوند. در صورت لزوم، می توانیم این تغییرات را به یک مخزن راه دور هدایت کنیم.

 

توزیع پذیری در گیت

 

امنیت – Security

 

 • گیت به صورت کامل محافظت شده است.از SHA1 (عملکرد امن هش) برای نامگذاری و شناسایی اشیاء درون مخزن خود استفاده می کند. فایل ها و کامیت ها در زمان پرداخت توسط Checksum بررسی و بازیابی می شوند.

گیت تاریخچه خود را به گونه ای ذخیره می کند که بستگی به شناسه و ایدی کامیت یا تهدیدات خاص با سابقه توسعه کامل آن دارد. پس از انتشار، نمی توان در نسخه قدیمی آن تغییرات ایجاد کرد.

 

سرعت – Speed

 

 • با توجه به اینکه گیت سرعت بسیار بالایی دارد، می تواند در مدت کوتاهی تمام کارها را انجام دهد. اکثر عملیات git در مخزن اصلی انجام می شود. بنابراین کارها را خیلی سریع ارائه می دهد. همچنین، یک سیستم کنترل ورژن متمرکز به طور مداوم با سرور ارتباط برقرار می کند.

با توجه به تست های عملکرد Mozilla نشان داده است که سرعت گیت بالاتر از سایر VCS ها می باشد. واکشی تاریخچه ورژن از مخزن ذخیره شده محلی بسیار سریعتر از برداشتن آن از سرور راه دور است.

 

پشتیبانی از توسعه غیر خطی (non-liner)

 

 • گیت از branching و merging یکپارچه نیز پشتیبانی می کند. که به تجسم و حرکت در توسعه غیر خطی کمک می کند. یک عملیات branch در یکی از بخش های git، نشان دهنده یک کامیت واحد است. میتوان به کمک کامیت کردن، ساختار کامل آن بخش ها را ساخت.

 

عملیات Branching و Merging

 

 • Branching و Merging از ویژگی های عالی گیت هستند که آن را نسبت به بقیه ابزارها متمایز ساخته است. Git امکان ایجاد چندین برنچ (branch) را می دهد. میتوان کارهایی مثل ایجاد، حذف و ادغام (merging) در برنچ ها را تنها در چند ثانیه کوتاه داد.

 

تضمین داده ها – Data Assurance

 

 • مدل داده ها در گیت (Git data model) ، یکپارچگی رمزنگاری هر واحد پروژه را برای ما تضمین می کند. توسط الگوریتم های SHA، برای هر کامیت یک شناسه منحصر به فرد ارائه می دهد. از این رو میتوان کامیت ها را با استفاده از شناسه و id ها، بازیابی و به روز کرد.

اکثر سیستم های کنترل نسخه متمرکز، به طور پیش فرض این نوع یکپارچه سازی ها را ارائه نمی دهند.

 

نگهداری از تاریخچه پاکسازی

 

 • یکی دیگر از قابلیت های مفید در گیت نگهداری از تاریخچه پاکسازی است. آخرین کامیت ها را از branch اصلی دریافت می کند و کد مورد نظر ما را در بالای آن قرار می دهد. بنابراین، این قابلیت تاریخچه پاکسازی پروژه را حفظ می کند.

 

مزایای استفاده از گیت

 

یک برنامه کنترل ورژن به ما امکان می دهد تا تمام تغییرات ایجاد شده را فایل های پروژه مشاهده و پیگیری کنیم. هر بار که در فایل های یک پروژه تغییرات ایجاد میشود، میتوان آن تغییرات را به یک مخزن نیز انتقال داد.

از این جهت بقیه توسعه دهندگان و برنامه نویسان اجازه دارند که تغییرات شما را از مخزن خارج کنند و با به روز رسانی هایی که به فایل های پروژه اضافه کرده اید به کار خود ادامه دهند.

مهم ترین مزایای استفاده از Git عبارت است از :

 

صرفه جویی در زمان

 

 • گیت به عنوان یک تکنولوژی با سرعت رعد و برق شناخته شده است. اجرای هر دستور در git فقط چند ثانیه طول میکشد.

 

کار به صورت آفلاین

 

 • مهمترین مزایای git، پشتیبانی از کار به صورت آفلاین است. قطعی یا کندی سرعت اینترنت در کار ما تاثیری نخواهد داشت. تقریبا می توان همه کارهای مربوط به گیت را به صورت لوکال و آفلاین انجام داد.

 

بازگرداندن اشتباهات

 

 • گاهی اوقات بازگرداندن اشتباهات می تواند یک گزینه نجات بخش برای ما باشد. گیت تقریبا برای همه موارد یک گزینه undo یا بازگردانی ارائه داده است.

 

شناسایی تغییرات

 

 • Git با استفاده از برخی از ویژگی های هیجان انگیز مثل Diff، Log و Status را تسهیل می کند. همچنین به ما امکان می دهد تا تغییرات را ردیابی و سپس وضعیت را بررسی کنیم. علاوه بر آن می توان فایل ها یا branch ها را نیز مقایسه کرد.

 

چرا باید از گیت استفاده کنیم ؟

 

 • یکپارچگی کامل
 • سیستم کنترل ورژن به روز
 • لوکال بدون تمام موارد
 • همکاری با پروژه های عمومی
 • یک امتیاز مثبت برای استخدام شدن

 

بستن