شبکه های کامپیوتری و اجزای آن

منظور از شبکه های کامپیوتری چیست ؟

منظور از شبکه های کامپیوتری چیست ؟

شبکه کامپیوتری گروهی از کامپیوتر های است که از طریق سیم، فیبر نوری یا لینک های نوری به یکدیگر متصل شده اند تا دستگاه های مختلف بتوانند از طریق یک شبکه با یکدیگر تعامل داشته باشند.

هدف شبکه کامپیوتری، اشتراک گذاری منابع بین دستگاه های مختلف است.

در تکنولوژی شبکه های کامپیوتری، چند نوع شبکه وجود دارد که هر کدام از نظر سطح سادگی و پیچیدگی با هم متفاوت هستند.

 

اجزای اصلی شبکه های کامپیوتری :

 

 

 

 

NIC (National interface card)

 

NIC دستگاهی است که به کامپیوتر در برقراری ارتباط با یک دستگاه دیگر کمک میکند. کارت رابط شبکه حاوی آدرس های سخت افزاری است، پروتکل لایه لینک داده از این آدرس برای شناسایی سیستم روی شبکه استفاده می کند تا داده ها را به مقصد درست منتقل کند.

 

دو نوع NIC وجود دارد :

 

  • NIC سیمی : همه لپ تاپ های مدرن از NIC بی سیم استفاده می کنند. در شبکه های بی سیم، اتصال با استفاده از یک آنتن که از تکنولوژی موج رادیویی (radio wave technology) استفاده می کند، ایجاد می شود.
  • NIC بی سیم : کابل ها از NIC سیمی برای انتقال داده ها بر روی رسانه استفاده می کنند.

 

Hub

 

Hub یک دستگاه مرکزی است که اتصال شبکه را به چندین دستگاه تقسیم می کند. وقتی یک کامپیوتر از یک کامپیوتر دیگر اطلاعاتی درخواست می کند، ابتدا درخواستش به Hub ارسال می شود. سپس Hub این درخواست را به تمام رایانه های متصل بهم توزیع میکند.

 

Switches

 

سوئیچ یک دستگاه شبکه است که تمام دستگاه های موجود در یک شبکه را برای انتقال داده به دستگاه دیگر گروه بندی می کند. یک سوئیچ بهتر از Hub است زیرا پیام را روی شبکه پخش نمی کند. یعنی پیام را به دستگاهی که متعلق به آن است را ارسال می کند. بنابراین می توان گفت که سوئیچ پیام را مستقیما از منبع به مقصد ارسال می کند.

 

کابل ها و اتصالات

 

کابل یک رسانه انتقال است که سیگنال های ارتباطی را منتقل می کند. به طور کلی سه کابل وجود دارد:

 

  • Twisted pair cable :

 

این مدل کابل با سرعت بالایی دارد که داده ها را بیش از 1 گیگابایت بر ثانیه یا بیشتر منتقل می کند.

 

  • Coaxial cable :

 

کابل کواکسیال شبیه کابل نصب تلویزیون است. کابل کواکسیال گران تر از کابل جفت پیچ خورده است، اما سرعت انتقال داده بالایی ارائه می دهد.

 

  • Fibre optic cable :

 

کابل فیبر نوری یک کابل با سرعت بالا است که داده ها را با استفاده از پرتوهای نور منتقل می کند. در مقایسه با سایر کابل ها گران تر است، بنابراین در سطح دولتی نیز نصب می شود.

 

Router

 

روتر دستگاهی است که LAN را به اینترنت متصل می کند. از روتر عمدتا برای اتصال شبکه های مجزا یا اتصال اینترنت به چندین کامپیوتر استفاده می شود.

 

Modem

 

مودم کامپیوتر را از طریق خط تلفن موجود به اینترنت متصل می کند. مودم با مادربرد کامپیوتر یکپارچه نشده است. مودم یک قسمت جداگانه در شکاف PC است که در مادربرد پیدا می شود.

 

چه موقع از شبکه های کامپیوتری استفاده می شود؟

 

  • به اشتراک گذاری منابع :

 

اشتراک گذاری منابعی مثل برنامه ها، چاپگر ها و داده ها بین کاربران شبکه بدون نیاز به مکان فیزیکی منبع و کاربر

 

  • مدل Server-client :

 

شبکه کامپیوتری در مدل سرور-کلاینت استفاده می شود. سرور یک کامپیوتر مرکزی است که برای ذخیره اطلاعات استفاده می شود و توسط مدیر سیستم نگهداری و کنترل می شود. کلاینت ها دستگاه هایی هستند که برای دسترسی از راه دور به اطلاعات ذخیره شده در سرور استفاده می شوند.

 

  • رسانه ارتباطی :

 

شبکه کامپیوتری به عنوان یک رسانه ارتباطی بین کاربران رفتار می کند. برای مثال، یک شرکت دارای بیش از یک کامپیوتر دارای سیستم ایمیل است که کارکنان از آن برای ارتباط روزانه استفاده می کنند.

 

  • تجارت الکترونیک (E-commerce) :

 

شبکه های کامپیوتری نیز در مشاغل مهم هستند. می توان تجارت آنلاین را از طریق اینترنت نیز انجام داد. برای مثال، amazon.com تجارت خود را از طریق اینترنت انجام می دهد. یعنی آنها تجارت خود را از طریق اینترنت نیز انجام می دهند.

 

بستن