ابزارهای گیت

معرفی کاربردی ترین و مشهور ترین ابزارهای گیت

معرفی کاربردی ترین و مشهور ترین ابزارهای گیت

برای داشتن عملکرد قوی در Git، به یک سری ابزار نیاز داریم. Git برای ایجاد تعامل و ارتباط بین ماشین و کاربر، ابزارهایی مثل Git Bash و Git GUI ارائه کرده است. به طور کلی گیت از ابزارهای inbuilt یا داخلی به خوبیه ابزارهای third-party نیز پشتیبانی می کند.

Git دارای ابزارهای GUI داخلی مثل git bash، git-gui و gitk برای کامیت کردن و مرور کردن است. همچنین از چندین ابزار third-party برای کاربرانی که به دنبال تجربه خاص از یک پلتفرم هستند نیز پشتیبانی می کند.

ابزارهای Git Package

 

در گیت ما به ابزارهای زیادی مثل دستورات، خط فرمان Git GUI نیاز داریم. در ادامه به بررسی برخی از ابزارهای ضروری Git Package می پردازیم.

 

GitBash

 

Git Bash یک برنامه کاربردی برای محیط ویندوز است. از گیت به عنوان یک خط فرمان برای ویندوز استفاده می شود. سپس Git Bash یک لایه شبیه سازی را برای تجربه خط فرمان تهیه می کند.

Bash مخفف Bourne Again Shell میباشد. Git package installer شامل Bash و برنامه های کاربردی Bash و گیت در سیستم عامل ویندوز است.

Bash یک پوسته پیش فرض استاندارد در لینوکس و mac OS است. در واقع یک برنامه ترمینال است که برای ایجاد ارتباط با سیستم عامل از طریق دستورات استفاده می شود.

به طور پیش فرض پکیج ویندوز گیت شامل ابزار گیت Bash است که می توان با کلیک راست بر روی یک فایل در ویندوز Explorer، به آن دسترسی پیدا کرد.

 

دستورات گیت Bash

 

گیت Bash دارای چندین دستور اضافی است که در دایرکتوری usr/bin/ در emulation git bash ذخیره می شوند. گیت Bash می تواند یک تجربه قوی shell در ویندوز ارائه دهد که دارای چند دستور ضروری shell مثل Ssh، scp، cat و find میباشد.

همچنین Git Bash شامل مجموعه کاملی از دستورات اصلی گیت مثل git clone، git commit، git checkout، git push و … است.

 

Git GUI

 

Git GUI یک جایگزین قدرتمند برای Git BASH است. یک نسخه گرافیکی از عملکرد خط فرمان گیت و همچنین ابزارهای مختلف بصری را ارائه می دهد. می توان به سادگی بر روی فایل یا موقعیت در ویندوز explorer راست کلیک کرد. هم می توان از طریق خط فرمان با تایپ دستور زیر، به آن دسترسی پیدا کرد.

 

$ git gui

 

 

خروجی آن یک پنجره بازشو به عنوان ابزار Git gui است:

 

 

گیت با برخی از ابزارهای GUI داخلی برای کامیت کردن (git-gui) و افزودن (gitk) تسهیل می شود. اما بسیاری از ابزارهای third-party برای کاربرانی که به دنبال تجربه خاصی از پلتفرم ها هستند، وجود دارد.

 

Gitk

 

Gitk یک ابزار مشاهده تاریخچه است. یک پوسته GUI قدرتمند بر روی git log و git grep است. این ابزار برای یافتن چیزی که در گذشته اتفاق افتاده و یا برای تجسم سازی تاریخ پروژه ها استفاده می شود.

Gitk می تواند از خط فرمان داده و دستورات را فراخوانی کند. برای این کار فقط کافیست دایرکتوری را به مخزن گیت تغییر دهید و دستور زیر را تایپ کنید:

$ gitk [git log options]

 

دستور بالا رابط گرافیکی gitk را فراخوانی می کند و سابقه پروژه را به صورت زیر نمایش می دهد:

 

 

Gitk از چندین گزینه خط فرمان پشتیبانی می کند که اکثر آنها به عملکرد اصلی git log منتقل می شوند.

 

ابزارهای Third-Party گیت

 

بسیاری از ابزارهای third-party در بازار برای افزایش عملکرد گیت، و ارائه رابط کاربری بهبود یافته در دسترس هستند. این ابزارها برای سیستم عامل های متفاوتی مثل ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و IOS در دسترس هستند.

 

بستن