نصب داکر بر روی ویندوز با جعبه ابزار Docker

نصب داکر بر روی ویندوز بدون نیاز به مجازی سازی

نصب داکر بر روی ویندوز بدون نیاز به مجازی سازی

همانطور که قبلا اشاره کردیم داکر یک پلتفرم متن باز است که میتواند بر روی هر سیستم عاملی مثل لینوکس، ویندوز یا مک نصب و راه اندازی شود.

در آموزش قبل صفر تا صد نصب داکر بر روی اوبونتو را یاد گرفتیم. در این قسمت به نصب کامل و دقیق داکر بر روی ویندوز می پردازیم.

یکی از بهترین مزیت های راه اندازی داکر بر روی ویندوز، این است نیاز به هیچ نوع ماشین مجازی و یا شبیه سازی ندارد که باعث کاهش سرعت و ایجاد اختلال در آن شود.

فقط کافیست جعبه ابزار داکر (Docker ToolBox) را دانلود و نصب کنید.

مراحل نصب داکر بر روی ویندوز

گام اول:

همانطور که کم قبل گفتیم برای راه اندازی داکر به جعبه ابزار داکر نیاز است که میتوانید آن را از وب سایت رسمی داکر فایل نصبی DockerToolbox.exe را دانلود کنید.

گام دوم:

بعد از دانلود شدن فایل نصبی داکر، بر روی آن دوبار کلیک کنید. صفحه زیر برای شما باز میشود که اطلاعات نسخه نصبی داکر را در اختیار شما قرار داده است. برای ادامه فرایند نصب بر روی دکمه Next کلیک کنید:

گام دو - نصب داکر بر روی ویندوز

گام سوم:

در پنجره باز شده باید آدرس درایو و پوشه ایی که میخواهید جعبه ابزار داکر در آن نصب شود را وارد کنید و روی دکمه Next کلیک کنید:

گام سه - نصب داکر بر روی ویندوز

گام چهارم:

در این پنجره میتوانید اجزایی که میخواهید نصب شوند را انتخاب کنید و روی دکمه Next کلیک کنید:

گام چهار - نصب داکر بر روی ویندوز

گام پنجم:

در این قسمت یک لیست از تسک و وظایف اضافی یا additional در اختیارتان قرار دارد که میتوانید آن ها را بر اساس نیازتان تفکیک و انتخاب کنید و سپس روی دکمه Next کلیک کنید:

گام پنج - نصب داکر بر روی ویندوز

گام ششم:

اکنون تنظیمات مورد نیاز فایل نصبی با توجه به نیازهای ما انجام شده و جعبه ابزار داکر آماده نصب است. روی دکمه Install کلیک کنید تا فرایند نصب آن شروع شود:

گام شش - نصب داکر بر روی ویندوز

گام هفتم:

بعد از کامل شدن فرایند نصب، یک پنجره ویزارد (Wizard) نمایش داده میشود که نشان دهنده نصب موفق جعبه ابزار داکر است. روی دکمه Finish کلیک کنید:

گام هشتم:

اکنون به صفحه نمایش دسکتاپ سه آیکن به اسم های زیر اضافه شده است:

Docker Quickstart Terminal

Kitematic (Alpha)

OracleVM VirtualBox

برنامه های داکر

بر روی Docker Quickstart Terminal دوبار کلیک کنید.

گام نهم:

یک پنجره ترمینال برای شما باز می شود. در این قسمت برای وریفای کردن و مطمئن شدن از نصب صحیح و بدون مشکل داکر دستور زیر را وارد کنید و کلید Enter را بزنید:

docker run hello-world

 

محیط ترمینال داکر

خروجی خود را با عکس زیر مقایسه کنید. اگر خروجی شما با عکس زیر یکی باشد یعنی نصب صحیح و بدون مشکل انجام شده در غیر این صورت باید یک بار دیگر فرایند نصب و راه اندازی را طی کنید.

نصب صحیح داکر

برای چک کردن نسخه نصبی داکر خود میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

docker -version

 

بستن