مهندس DevOps

مهندسین DevOps

مهندسین DevOps

در این مقاله مدارک و توانایی های مورد نیاز یک مهندس DevOps را تحلیل و بررسی خواهیم کرد.

مهندس DevOps، یک متخصص IT و فناوری اطلاعات است که وظیفه او مدیریت انتشار کد هاست . کد ها از طریق اپراتورهای سیستم، توسعه دهندگان نرم افزار و یا سایر کارکنان IT تولید و منتشر میشوند که مهندس توسعه دهنده باید بر روی درست و به موقع انجام شدن آن ها نظارت کند.

با توجه به اینکه مهندسین DevOps، کار توسعه برنامه را به عهده دارند، باید به طور کامل با چرخه و مراحل توسعه نرم افزار و ابزارهای خودکار مختلف آشنا باشند تا بتوانند محصولات و برنامه ها را به خوبی توسعه دهند.

 

یک توسعه دهنده برای همکاری و ارتباط برقرار کردن با تیم های توسعه، تست و عملیات به یک سری مهارت و استعدادهای سخت و آسان نیاز دارد.

گاهی اوقات توسعه محصول با یک سری مشکلات مواجه میشود و نیاز به یک سری تغییرات در کدنویسی آن است. به همین دلیل الزامی و مهم است که مهندسین DevOps به زبان های برنامه نویسی کاملا مسلط باشند.

برای انجام دادن کارهای مربوط به کدنویسی و اسکریپت نویسی نیاز دارند که به یک سری المان های (Eleman) کدنویسی مثل کتابخانه ها یا کیت های توسعه نرم افزار متصل شوند.

کسی که خواستار این شغل است، برای کار کردن در یک شرکت یا سازمان به عنوان یک مهندس توسعه دهنده یا DevOps حتما باید مدرک کارشناسی کامپیوتر و یا مرتبط با آن را داشته باشد.

معمولا اکثر شرکت ها ترجیح میدهند که افرادی را استخدام کنند که مدرک کارشناسی به بالا یعنی کسانی که مدرک کارشناسی ارشد و دکترا دارند و ترجیحا 3 تا 5 سال سابقه کار در زمینه های HTTP ، HTML ، CSS ، SSL ، XML لینوکس، جاوا، وب سرویس آمازون (AWS)، تکنولوژی های NoSQL ،DNS و توسعه برنامه های وب دارند.

 

نقش ها و مسئولیت های مهندس DevOps

با توجه به اینکه وظیفه مهندسان DevOps تولید و نگه داری مداوم از یک پلتفرم نرم افزار است، باید به صورت تمام وقت کار کنند.

در این قسمت به بعضی از مسئولیت ها و وظایفی که یک مهندس DevOps باید داشته باشد اشاره میکنیم:

1. مدیریت صحیح پروژه ها با استفاده از یک پلتفرم استاندارد

2. افزایش بازخورد پروژه با استفاده از تریس کردن

3. همکاری به صورت تیمی برای افزایش کیفیت پروژه و کاهش هزینه توسعه

4. مهارت کافی برای حل مسائل و مشکلات

5. مهارت یادگیری سریع

6. آنالیز، طراحی و ارزیابی اسکریپت ها و سیستم های خودکار

7. شناسایی مشکلات در تمام قسمت های پلتفرم و برنامه و توانایی حل آنها

8. استفاده از بهترین سرویس ها برای حل issue ها

بستن