مقایسه DevOps و Agile

تفاوت بین تیم های توسعه DevOps و Agile

تفاوت بین تیم های توسعه DevOps و Agile

DevOps و Agile دو روش توسعه نرم افزار هستند که هدف هر دوی آنها یک هدف مشترک و مشابه دارند. هدف آنها به دست آوردن هر چه سریع تر محصولات نهایی همراه با کارآیی بالا است. بسیاری از سازمان ها از این روشها استفاده می کنند، اما اغلب دقیقا نمیدانند کدام روش برای آنها مناسب تر است.

برای متوجه شدن تفاوت های بین تیم های DevOps و Agile ابتدا لازم است که هر کدام از آنها را به خوبی بشناسیم و بررسی کنیم که استفاده از آنها چه مزایایی برای تیم به همراه خواهد داشت.

DevOps چیست؟

DevOps مجموعه عملیاتی است که جهت توسعه و ارتقای یک نرم افزار انجام میشود. این به یک تیم واحد امکان می دهد تا از چرخه توسعه گرفته تا آزمایش ، استقرار و عملیات ، کل چرخه حیات برنامه را کنترل کند. DevOps به شما کمک می کند تا ارتباط بین توسعه دهندگان نرم افزار، مهندسان تضمین کیفیت (QA) و مدیران سیستم را کاهش دهید.

DevOps همکاری بین تیم توسعه و عملیات را برای گسترش و تولید سریعتر کد ها به روشی خودکار و قابل تکرار ارتقا می دهد.

همچنین DevOps به افزایش سرعت سازمان برای ارائه برنامه ها و خدمات کمک می کند. همچنین به سازمان ها این امکان را می دهد تا خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهند و رقابت شدیدتری در بازار داشته باشند.

لازم به ذکر است که DevOps نشان دهنده تغییر فرهنگ IT، همراه با تمرکز کامل بر ارائه سریع خدمات فناوری اطلاعات از طریق اتخاذ روشهای agile در متن است.

Agile چیست؟

Agile شامل توسعه و آزمایش مداوم در فرایند SDLC است. برخلاف مدل آبشار waterfall، در مدل Agile هر دو عملیات توسعه و آزمایش به صورت همزمان انجام میشوند. به صورت کلی میتوان گفت این روش بر روی توسعه به صورت تکاملی و مداوم تأکید دارد.

به این صورت که محصولات را به قطعات کوچک تر تقسیم میکند و برای تست نهایی آنها را با هم ادغام میکند. توسعه به سبک Agile را میتوان از روش های مختلفی مثل Kanban ، XP ، Scrum و غیره انجام داد.

تفاوت DevOps و Agile از نظر هدف:

هدف DevOps مدیریت کامل پروسه های مهندسی است در حالی که هدف اصلی Agile مدیریت کامل پروژه ها میباشد.

تفاوت DevOps و Agile از نظر وظیفه:

DevOps دارای یک تیم بزرگ است که بر روی تمام عوامل موثر در توسعه یک پروژه کنترل دارد. در حالی که Agile دارای یک تیم کوچک است تا زودتر توسعه و تغییرات نرم افزار سریع تر انجام شود.

تفاوت DevOps و Agile از نظر ملاک های اصلی:

در توسعه به سبک DevOps، توسعه، تست و پیاده سازی تغییرات بسیار اهمیت دارد. در توسعه Agile، توسعه نرم افزار اهمیت بالایی دارد.

تفاوت های بین DevOps و Agile از نظر کیفیت توسعه:

DevOps همراه با خودکارسازی و رفع سریع باگ ها به بالا رفتن کیفیت نرم افزار کمک میکند. در تیم های DevOps توسعه دهندگان برای حفظ استانداردهای کیفیت، بایستی کدنویسی و بهترین روش های معماری را دنبال کنند.

تیم توسعه Agile با توجه به نیاز ها مجموعه های کاربردی تر و سازگار تری را کمترین زمان ممکن تولید و سپس توسعه دهد.

بستن